Sobota, 19 czerwca 2021
Obchody 50-lecia szkoły

        Chociaż od 20.11.1999 r. minęło już ponad 10 lat, w pamięci ówczesnych uczniów, zaproszonych gości oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowania jubileuszu, na zawsze utkwił niepowtarzalny charakter 50 rocznicy założenia szkoły. Pierwsze od 37 lat oficjalne uroczyste obchody rozpoczęła Pani Dyrektor inż. Ludwika Czyż. Nawiązała do osób, które tworzyły historię szkoły, zostawiły w niej cząstkę siebie i które przyczyniły się do jej prężnego rozwoju. Zaznaczyła, że atmosfera panująca w szkole i przywiązanie do niej sprawiły, iż absolwenci powracali do "Cieszyńskiej Budowlanki” jako nauczyciele.
        Uroczystości swą przemową uświetniły takie osobistości jak Burmistrz Cieszyna, Starosta Powiatu Cieszyńskiego, śląski Kurator Oświaty, Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego oraz wizytator śląskiego Kuratorium Oświaty. Przemawiali również Pani Sylwia Szczepanek, była Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie, Dyrektor L.O. im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, absolwenci i byli nauczyciele "Budowlanki".
        Podczas jubileuszu odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń oraz nagród. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski przyznał Złoty Krzyż Zasługi obecnej Pani Dyrektor Bronisławie Grzelec-Manowskiej. Pani Jolanta Bochenek odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi . Odznaczenia wręczał Śląski Kurator Oświaty. Starosta Powiatu Cieszyńskiego nagrodził Piotra Chraniuka i Jolantę Bochenek. Dyrektor szkoły nagrodził nauczycieli placówki. Nagrodzonymi były Pani Radosława Baściuk, Teresa Machej, Renata Potocka, Irena Sziler, Ewa Tomaszewska i Małgorzata Długosz. W imieniu odznaczonych i nagrodzonych przemawiała Pani Bronisława Grzelec-Manowska - "To wyróżnienie nas w dzisiejszym dniu jest wyrazem uznania dla naszej codziennej nauczycielskiej pracy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że są one owocem wysiłków całego grona pedagogicznego".
        Jubileusz przeplatały liczne wystąpienia muzyczne uczniów szkoły. Zaprezentowali oni repertuar znanych kompozytorów, grając na wiolonczeli, gitarze, saksofonie, klarnecie, fortepianie, a nawet harmonii.
        Drugą części obchodów rozpoczęło widowisko teatralne pt . "Mur", które wyreżyserowały Panie Radosława Baściuk i Ewa Tomaszewska, nauczycielki naszej szkoły. Role w przedstawieniu odegrali uczniowie szkoły. Następnie odbył się koncert kwartetu rodziny Rakowskich, której członkowie są absolwentami Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie.
        Z kronik szkolnych wynika, że już wtedy na przełomie dwóch tysiącleci i w okolicznościach wielkich reform edukacyjnych mogliśmy poszczycić się licznymi sukcesami o zasięgu zarówno wojewódzkim, jak i centralnym. W trwającym od 1973 r. konkursie "Złota Kielnia", który przekształcił się potem w Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, mieliśmy swoich laureatów na szczeblu ogólnopolskim - w 1986 r. Jacka Simkę i w 1996 r. Marcina Bocka. Nasze prace brały udział w Konkursach Prac Dyplomowych, gdzie otrzymywały najlepsze miejsca. Np. w 1997 r. Leszek Karasiński zajął I miejsce na szczeblu ogólnopolskim w konkursie TECHNIK’ 97. Mieliśmy również laureatów w olimpiadach matematycznych i konkursach spoza dziedziny budownictwa.
        Wkraczając w nowe 50-lecie szkoła została odnowiona, oddając do dyspozycji uczniów 14 wyremontowanych sal lekcyjnych, bibliotekę z czytelnią oraz pracownię komputerową. Wyremontowano również salę gimnastyczną i korytarze, zmodernizowano sanitariaty oraz zaadaptowano część piwnicy na siłownię. Ówcześni nauczyciele i cały personel dołożyli największych starań , aby szkoła przez następne lata istnienia prezentowała się z jak najlepszej strony.
        Jak mówiła Pani Dyrektor Ludwika Czyż "…w skali kraju lub w porównaniu ze szkołami - gigantami z potężnych aglomeracji miejskich nasza placówka jest małą, prowincjonalną szkółką...". Jest to oczywiście prawda, jednakże nie powierzchnia placówki, czy liczba uczniów przemawia za wielkością szkoły. Przemawiają za nią ludzie, którzy swoją, ciężką pracą i ogromnym zaangażowaniem sprawiają, że spełnia ona wszelkie wymagania, rozwija się i co najważniejsze- kształci oraz wychowuje kolejne pokolenia narodu.

Mateusz Kupczak
uczeń kl. II B

Galeria zdjęć - zobacz


us
Aktualności  /  O szkole  /  Oferta edukacyjna  /  Kadra  /  Plan zajeć  /  Współpraca  /  Galeria  /  Kontakt  /  IODO
Agencja reklamy Agencja reklamy Cieszyn