Piątek, 30 lipca 2021

FASCYNACJA BUDOWNICTWEM W NOWEJ ODSŁONIE

Działania  |  Harmonogram  |  Pliki do pobrania  |  Realizacja


Cykl I

1. ZAJĘCIA Z MATEMATYKI

Ruszyliśmy już z zajęciami z matematyki. Według opinii uczestników plusem tych zajęć jest fakt, że są prowadzone w kilkuosobowych grupach, w sposób bardzo atrakcyjny, przystępny i przede wszystkim pozwalają na podniesienie umiejętności logicznego myślenia. Niemałym wyzwaniem a równocześnie zabawą okazało się korzystanie z "wypasionych" kalkulatorów graficznych, które zostały zakupione z budżetu projektu.2. RYSUNEK ODRĘCZNY

Profesjonalizm, profesjonalizm, jeszcze raz profesjonalizm - tak twierdzą uczestnicy. Jak nie wierzycie, to popatrzcie na prace, które tworzone są pod okiem specjalisty...

Galeria zdjęć - zobacz

3. PROJEKTOWANIE BUDOWLANE Z ZASTOSOWANIEM PROGRAMU AUTOCAD

Autocad to podstawowe narzędzie każdego projektanta. Każdy absolwent „Budowlanki”, który planuje swoją karierę zawodową i widzi siebie w roli architekta, powinien mieć go w małym palcu. W ramach projektu uczestnicy I cyklu mieli za zadanie narysować rzut, przekrój i 4 elewacje garażu jednostanowiskowego. Jesteś zainteresowany jak im się to udało ?

Pliki do pobrania:
- garaż

Galeria zdjęć - zobacz

4. DORADZTWO EDUKACYJNO – ZAWODOWE

Pierwszy cykl doradztwa dla klas zasadniczych i technikum już się zakończył. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z formy prowadzonych zajęć. W ankietach wyrażali swe pozytywne opinie. Aby nie być gołosłownym, przytoczymy kilka opinii:
"...powinno być jak najwięcej takich szkoleniowców...",
"...więcej takich warsztatów...",
"...dowiedziałem się wiele potrzebnych rzeczy...".

Galeria zdjęć - zobacz

Część teoretyczna:


Część praktyczna:


5. EGZAMINY ZAWODOWE

Zdany egzamin zawodowy to kropka nad "i" dla wszystkich tych, którzy uczą się w szkole technicznej. Poziom edukacji w "Budowlance" w porównaniu z innymi szkołami o podobnym profilu w kraju jest wysoki, a potwierdzeniem jest bardzo wysoka zdawalność zewnętrznych egzaminów zawodowych. Ale naszą ambicją jest jeszcze podniesienie poziomu wiedzy, co znajdzie odzwierciedlenie w podwyższonej punktacji każdego ucznia. Zatem poprzeczka w górę ! I czekamy na efekty...

6. WYJAZD DO FIRMY PROUKCYJNEJ KNAUF

Na przełomie maja i czerwca 2010 dwudziestoosobowa grupa zaangażowanych uczniów wyjechała do Kleszczowa, aby zapoznać się z produkcją materiałów przeznaczonych do suchej zabudowy i nauczyć się ich montażu. Każdy z uczestników zobaczył linię produkcyjną i miał możliwość sprawdzenia się podczas zajęć praktycznych - wszyscy cięli płyty gipsowo-kartonowe, przykręcali je i szpachlowali połączenia. Pod koniec szkolenia odbył się konkurs i najlepsza "ekipa budowlana" zdobyła atrakcyjne nagrody. Ponadprogramowo zwiedziliśmy budynek szkoły - z atrakcyjna, wizjonerska architekturą, wyposażony we wszystkie najnowocześniejsze technologie związane z funkcjonowaniem obiektu budowlanego i obsługą szkoły. Mieliśmy okazję zobaczyć, jedno z kilku w Polsce, pełnowymiarowe boisko z podgrzewaną murawą, kryty basen i liczne inne obiekty tworzące bardzo bogaty zespół sportowo - rekreacyjny z najnowocześniejszym sprzętem do ćwiczeń. Gmina Kleszczów uznawana jest za najbogatszą w naszym kraju, a my czuliśmy się dumni z tego, że to wszystko widzimy u nas a nie za granicą. Zadowolenie ze szkolenia było tak duże, że już są chętni na następne wyjazdy :-). Informację o naszych zmaganiach podczas szkolenia w Kleszczowie można jeszcze znaleźć w naszej szkolnej gazetce "BUDOWLANIEC" nr 4 (37) i w "GŁOSIE ZIEMI CIESZYŃSKIEJ" z 28 maja 2010 nr 21 - polecamy.

Galeria zdjęć - zobacz

Część teoretyczna:


Część praktyczna:


Konkurs sprawnościowy:


Cykl II

1. ZAJĘCIA Z MATEMATYKI

Realizowane są dla uczniów z klas technikum i klas zasadniczych. Opinii na ich temat dostarczają sami zainteresowani...

Galeria zdjęć - zobacz2. RYSUNEK ODRĘCZNY

Jest kontynuacją zajęć z cyklu I

3. PROJEKTOWANIE BUDOWLANE Z ZASTOSOWANIEM PROGRAMU AUTOCAD

W cyklu II uczniowie podjęli się podobnego zadania jak w cyklu I – rysują przy użyciu komputera garaże własnego projektu. Ciekawe, czy pójdzie im lepiej niż poprzednikom ?

4. ZAJĘCIA Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Zajęcia zostały podzielone na 2 etapy. W pierwszym uczniowie szaleli długopisami po najróżniejszych formularzach zwanych PIT-ami. Okazało się, że to niemała trudność, bo i PIT-ów wiele, i rubryk do wypełnienia mnóstwo. A na dodatek trzeba to zrobić poprawnie, co jest nie lada wyzwaniem. Nikt w US nie przyjmie tłumaczeń, że to tylko drobna pomyłka. Druga część to zajęcia , w których prowadzone są symulacje istnienia firmy na rynku. Są więc pieniądze, produkty, które trzeba wyprodukować, sprzedać, a potem liczyć … zysk. Która firma utrzyma się na rynku, a która splajtuje ?

Galeria zdjęć - zobacz5. EGZAMINY ZAWODOWE

Już po pierwszym cyklu okazało się, że działanie „trafiło w 10”. Uczniowie, którzy z trudem radzili sobie w szkole, po dodatkowych indywidualnych przygotowaniach bez problemu przebrnęli przez egzamin zawodowy. Była nawet piątka z egzaminu. Teraz następni uczniowie korzystają z tej formy dokształcania.

6. WYJAZD DO FIRMY PROUKCYJNEJ CEKOL

W ostatnim tygodniu listopada 2010 roku dwudziestopięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły odbyła szkolenie w firmie CEKOL w Gdańsku. Firmie, która jest w 100 % polskim producentem chemii budowlanej. Tak naprawdę firma nosi nazwę CEDAT i powstała w 1991 roku z inicjatywy absolwentów Politechniki Gdańskiej. Uczniowie odbyli szkolenie teoretyczne poznając tajniki kładzenia gładzi szpachlowych, gruntów tynkarskich, zapraw klejących, tynków cementowych, cementowo-wapiennych czy mozaikowych. Oczywiście nie mogło się obyć bez części praktycznej, na którą wszyscy czekali. Każdy uczestnik układał gładź gipsowa, tworzył różne wzory na powierzchniach gipsu, narzucał tynk mozaikowy i przyklejał płytki ceramiczne na ścianę. Elementem finalnym był test wiedzy, a zwycięzcy zostali uhonorowani bogatymi nagrodami. Wieczorami udało się nam zwiedzić Starówkę Gdańską, zwiedziliśmy tez ekspansywnie rozwijający się Sopot i oczywiście, choć już ciemną nocą, przeszliśmy się po molo.7. ZAJĘCIA Z SUCHEJ ZABUDOWY W SZKOLE

Podczas stacjonarnego szkolenia uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z materiałami przeznaczonymi do tzw. suchej zabudowy i montażem takich ścian. W ramach realizacji działania odbył się cykl zajęć poświęcony części teoretycznej i cykl, na który czekali chyba wszyscy, poświęcony zajęciom praktycznym. Dzięki temu w szkole powstała ścianka ćwiczebna wykonana z płyt gipsowo – kartonowych, na której odbędą się kolejne próby praktyczne - w najbliższym czasie ze sztuki dekorowania powierzchni wewnętrznych.8. FOX - WROCŁAWSKA FIRMA W SZKOLE

W czasie ferii zimowych uczniowie naszej szkoły bawili się kolorami i tworzyli przeróżne faktury ścienne ucząc się wykańczania ścian wewnętrznych. Wszyscy dekorowali ściany reliefami, zenami o drobnych, średnich i dużych uziarnieniach, stosowali papier dekoracyjny, bejce, werniksy czy patyny, wykonywali stiuki weneckie i klasyczne, trawertyny i betony dekoracyjne. A wszystko w ramach realizowanego działania z projektu unijnego z zakresu nowoczesnych technik malarskich. Szkolenie prowadzone było przez przedstawicieli technicznych firmy FOX z Wrocławia. Fachowość szkoleniowców i miła atmosfera panująca podczas zajęć inspirowały wszystkich do efektywnej pracy dekoracji wnętrz z wyobraźnią i sprawiły, że uczniowie uzyskali próbki z rewelacyjnymi rezultatami – co można zobaczyć na zdjęciach i filmach. Zapraszamy do oglądania.

Galeria zdjęć - zobacz9. SZKOLENIE STACJONARNE NA TEMAT TYNKÓW I WYLEWEK

Na przełomie marca i kwietnia nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnymi technikami przygotowania podłoży, poznali metody gipsowego i cementowego tynkowania ręcznego i mechanicznego, przyswoili sobie szpachlowanie, spróbowali swoich sił w kładzeniu gładzi gipsowych, poznali sposoby i techniki wykańczania wewnętrznych powierzchni ścian wyprawami dekoracyjnymi oraz elewacji tynkami cienkowarstwowymi, poznali również wylewki samopoziomujące.

Szkolenie realizowane było w dwóch etapach. Pierwszy etap to oczywiście część teoretyczna, która pozwoliła na świadome podejście do drugiej części, czyli do prac praktycznych. Podczas wcześniejszych działań projektu uczniowie zbudowali ścianę z płyt gipsowych. Teraz ta „ścianka treningowa” posłużyła jako podkład do nauki wykańczania powierzchni.

Wszyscy sporo się nauczyli.10. SZKOLENIE Z NEGOCJACJI I OBSŁUGI KLIENTA

W kwietniu spora grupa uczniów spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie miała okazję uczestniczyć w szkoleniu na temat negocjacji handlowych i profesjonalnych technik obsługi klienta. Szkolenie łączyło prezentację z metodami aktywnymi, angażując uczestników w proces odkrywania i uczenia. Zajęcia te pozwoliły kontrolować własne doświadczenia uczestników z przekazywana wiedzą, co zwiększyło efektywność procesu zapamiętywania.

Zajęcia poprowadziła mgr psychologii współpracująca z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej Katarzyna Marczewska, autorka licznych publikacji. Twierdzi ona, że „… w obecnych czasach profesjonalna obsługa klienta oraz umiejętności negocjacyjne wydają się podstawowymi kompetencjami dla odniesienia sukcesu na rynku pracy…”.

Było bardzo ciekawie.11. LEKCJA OTWARTA

1 czerwca – w dzień dziecka – uczniowie drugiej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczący się zawodu malarza przygotowali zajęcia otwarte. Przedstawili nowoczesne techniki pokrywania ścian wewnętrznych wspierając się wzornikami, które szkoła pozyskała dzięki realizacji projektu POKL działanie 9.2. „Fascynacja budownictwem w nowej odsłonie”. Uczniowie zainteresowali słuchaczy stiukami, reliefami, zenami, trawertynami i betonem dekoracyjnym. Podczas zajęć wszyscy – i goście, i uczniowie – zostali poczęstowani kawą, herbatą i domowej roboty sernikiem.

Organizatorem tak atrakcyjnej lekcji była pani mgr inż. Jolanta Bąk, która służyła fachową pomocą i była wsparciem dla uczniów.

Dziękujemy serdecznie pani profesor i uczniom.

Galeria zdjęć - zobaczus
Aktualności  /  O szkole  /  Oferta edukacyjna  /  Kadra  /  Plan zajeć  /  Współpraca  /  Galeria  /  Kontakt  /  IODO
Agencja reklamy Agencja reklamy Cieszyn