Wtorek, 31 marca 2020

4 i 5 miejsce w grze miejskiej „Śladami bohaterów #Cieszyn 1918”

    W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości, w ramach oficjalnych obchodów Miasta Cieszyna, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Macierz Ziemi Cieszyńskiej, przy współpracy  szeregu instytucji zorganizowały grę miejską.

   Została stworzona specjalnie z myślą o młodzieży a jej celem było kształtowanie wśród młodego pokolenia Cieszyniaków pamięci historycznej oraz postaw nowoczesnego patriotyzmu. Odtwarzała ona wydarzenia poprzedzające przewrót wojskowy w Cieszynie w 1918 roku, ukazywała konkretne fakty historyczne w niepowtarzalnej atmosferze epoki. Dała możliwość poznania losów rówieśników sprzed wieku. Łączyła elementy edukacyjne i przygodowe, ponieważ jej uczestnicy (w tym dwie drużyny z naszej szkoły), wcielając się w ochotników, angażowali się w konspirację i przygotowania do przewrotu wojskowego.

    Nasi chłopcy z IIA poznali m.in. realia życia Polaków w państwie austriackim, działalność tajnych stowarzyszeń młodzieży. Z powodzeniem wykonywali zadania sprawnościowe, m.in. strzelanie do celu, odbyli fachową musztrę pod okiem oficera, wiązali kokardę narodową. Zmierzyli się również z zadaniami, które wymagały od nich wiedzy ogólnej oraz regionalnej na temat świata sprzed wieku. W pięcioosobowych zespołach rywalizowali z innymi cieszyńskimi szkołami średnimi, plasując się ostatecznie na 4 i 5 miejscu. Wszyscy zgodnie przyznali, że była to niezapomniana przygoda ze sporą dawką historii, jednak w ciekawej formie, bo organizatorzy zadbali o to, by uczestnicy poczuli klimat epoki początku XX wieku. Realizując kolejne zadania zetknęli się m.in. z Tadeuszem Regerem, Feliksem Hajdukiem, Zofią Kiedroniową i innymi społecznikami ważnymi dla naszego miasta, których imieniem nazwano wiele ulic w Cieszynie.

     Twórcy gry zadbali również o to, by bezpośrednio acz nie w akademicki sposób kształtować postawy patriotyczne, ponieważ jedno z zadań sprawdzało znajomość „Roty”, a nawet wymagało od zawodników jej zaśpiewania. Nasi uczniowie, mimo że nie zdobyli najwyższych laurów, zgodnie przyznali, że była to bardzo ciekawa propozycja dla młodzieży. Czas się nie dłużył, nie czuli zmęczenia, choć czterogodzinna trasa wymagała od nich wytrzymałości fizycznej. Dla uczniów spoza Cieszyna była także świetną okazją poznania urokliwych zakątków naszego miasta.

      O tym, że gra spełniła oczekiwania młodych ludzi, świadczy fakt, że z entuzjazmem zrelacjonowali fabułę gry i swój w niej udział w szerszym gronie kolegów na lekcji języka polskiego.

 

us
Aktualności  /  O szkole  /  Oferta edukacyjna  /  Kadra  /  Plan zajeć  /  Współpraca  /  Galeria  /  Kontakt  /  IODO
Agencja reklamy Agencja reklamy Cieszyn