Sobota, 17 kwietnia 2021

Nauczyciele ZSB wzięli udział w XI Nocy Muzeów – 25.05.2018

    W Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie miała miejsce wystawa prac Krzysztofa Wilde pt. ‘otwarte/zamknięte’ Intermedia.

    Poniżej krótkie przedstawienie idei wystawy – ”Długo nie dawał mi spokoju jeden, chyba najmniejszy wolno stojący dom, okazało się, że jest to magazyn. Parterowy z wysokimi piwnicami i strychem, wszędzie pełny zagadkowych dla mnie przedmiotów, tak jakby ktoś je kiedyś tutaj zostawił i nigdy już nie wracał. Przedmioty te jednak mają swoje fiszki, numery, co oznacza, że są cenne, wcześniej przez kogoś skatalogowane. Najbardziej zagadkowe okazały się dla mnie szyby wentylacyjne. Dziwne, bo pionowe, przecinające cały budynek w kilku miejscach od dachu po pomieszczenia w piwnicy. Przebywając w środku tego magazynu mam wrażenie jakby cały budynek był żywym organizmem, którego oddech można usłyszeć (słychać wiatr w szybach), który od czasu do czasu coś pochłonie do swojego wnętrza - oprócz przedmiotów naznoszonych także liście. Przenosząc jeden z szybów chciałem Ci to dać” – Krzysztof Wilde.

     Zaś w Kościele Jezusowym w Cieszynie podczas Nocy Muzeów o godz. 20.00 odbyła się  prezentacja organów w wykonaniu Joanny Lazar-Chmielowskiej, której repertuar tworzyły następujące utwory, m.in. pieśń „Zachowaj nas przy słowie swym”, ‘Echo’ S. Scheidta, fragm. Preludium d-moll F. Mendelssohna Bartholdy’ego, Pastorale E. Stoffersa, Sonata V D-dur cz.I i II F. Mendelssohna Bartholdy’ego, Preludium g-moll J.S. Bacha.

     Dźwięki organów miło i delikatnie witały gości przybywających do Muzeum Protestantyzmu.  Kameralny występ Joanny Lazar-Chmielowskiej wprowadził słuchaczy w nastrój refleksji i zadumy przy zróżnicowanym repertuarze barokowych, romantycznych i współczesnych kompozycji. Prezentowane, przez organistkę, utwory umożliwiły słuchaczom poznanie wszelkich walorów i barw instrumentu,  brzmienia wszystkich manuałów oraz klawiatury pedałowej. 

Zajrzyj do galerii

us
Aktualności  /  O szkole  /  Oferta edukacyjna  /  Kadra  /  Plan zajeć  /  Współpraca  /  Galeria  /  Kontakt  /  IODO
Agencja reklamy Agencja reklamy Cieszyn