Sobota, 17 kwietnia 2021

Wizyta pierwszaków z Budowlanki na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach

      W piątek, 4 listopada 2016 r. klasa IA odwiedziła Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wykładowcy wydziału przygotowali dla młodzieży wykłady, demonstracje i eksperymenty w pięciu zakresach tematycznych.

1.    Jak działa wentylacja.

Zajęcia pokazały jak „oddychają” budynki. Przybliżona została wentylacja mechaniczna, jej zastosowanie, działanie, elementy składowe. Zadymiono pomieszczenie wykładowe aby unaocznić ruch powietrza w pomieszczeniu.

2.    Tętnice miasta czyli podziemna zagadka.

Zajęcia pozwoliły zapoznać się z historią wodociągów i kanalizacji. Wszyscy zobaczyli symulację, co dzieje się w kanałach podczas ulewnych deszczy.

3.    Pompa Savery'ego – początek epoki węgla i pary.

W tej części wszyscy zapoznani zostali z historią rozwoju maszyn parowych,które były fundamentem rozwoju współczesnej energetyki. Przeprowadzone zostało doświadczenie przedstawiające działanie pompy próżniowej Savery'ego.

4.    Niska emisja – fakty i mity.

Poruszono tu zagadnienia związane z niską emisją, czyli z emisją ze źródeł do 40 m. Doświadczenia wykazały, ile zanieczyszczeń wydobywa się w procesach spalania. Przy okazji wykazane zostały szkodliwe aspekty palenia papierosów.

5.    Naśladowanie przyrody w ochronie środowiska wodnego.

Zajęcia pozwoliły zapoznać się z wykorzystywaniem powiązań między procesami zachodzącymi w przyrodzie a wpływem działalności człowieka na środowisko. Przedstawiony został obieg węgla, azotu i fosforu w przyrodzie, co było wstępem do wiedzy o usuwaniu zanieczyszczeń z zasobów wodnych.

      Jak widać, uczniowie  dzięki temu wyjazdowi, mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także po raz pierwszy zetknęli się z  Politechniką i dowiedzieli się, czego uczą się studenci na kierunkach Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Zajrzyj do galerii

us
Aktualności  /  O szkole  /  Oferta edukacyjna  /  Kadra  /  Plan zajeć  /  Współpraca  /  Galeria  /  Kontakt  /  IODO
Agencja reklamy Agencja reklamy Cieszyn